Jak zabránit rosení oken

01.12.2015

Rosí se vám okna? Máte doma vyšší vlhkost vzduchu nebo dokonce plíseň? Vysvětlíme vám rozdíl mezi vnitřním a venkovním rosením a poradíme, jak mu předcházet.

Proč vzniká rosení?

Jednoduše řečeno, rosení vzniká, když na chladný povrch působí teplý a vlhký vzduch.

Kde se rosení vyskytuje?

Rosení mezi skly

Prostor není hermeticky uzavřen a vniká do něj vzduch. Příčin může být víc, například prasklina nebo netěsnost, obraťte se na servis.

Rosení oken z vnější strany

Nemusíte mít obavy, nejedná se o závadu, ale běžný jev. Vaše okna mají dobré tepelně izolační vlastnosti.

Rosení z vnitřní strany

Příčinou je vysoká vlhkost, k rosení tedy dochází především v chladnějším období. Okna jsou zvenčí ochlazována a vlhkost, která je uvnitř, se projeví kondenzací na skle nebo rámu okna.

Stává se to zejména v kuchyních, koupelnách a WC, ale také v málo vytápěných místnostech - sklepích, podkrovích a v novostavbách.

Pokud máte potíže s rosením oken z vnitřní strany, nechte si změřit vlhkost místnosti. Základem je však větrání.

Větrejte pravidelně, krátce a naplno

I v období, kdy topíte, je nutné větrat. Možná vám to přijde jako plýtvání energiemi, nebo se vám jen nechce pouštět dovnitř zimu. Ale nemusíte se obávat, sice se v interiéru mírně ochladí, ale během krátké chvilky vám stěny nevychladnou. A za čistý a zdravý vzduch to jednoznačně stojí.

Tvorbu vyšší vlhkosti podporuje také nedostatečné vytápění, špatně umístěné topné těleso, parapet, který přečnívá přes radiátor, dlouhé záclony a závěsy atd.

Teď znáte příčiny rosení oken a víte, kdy se jedná o normální jev a kdy je potřeba zbystřit. Nezapomínejte na větrání, to je základ. A pokud byste potřebovali změřit vlhkost ve vašem interiéru nebo měli nějaké dotazy,kontaktujte nás.

Autor: Patrik Jupa

Chci poslat nezávaznou poptávku
Rychlý kontakt
725 117 612